czwartek, 7 października 2010

Kilka słów o ideei i ispiracji..

             Projekt „OTOCZENIE PEŁNOSPRAWNE” wynika z realnych potrzeb grupy społecznej, jaką reprezentują osoby niepełnosprawne ruchowo. Nie jest to jednak propozycja tylko dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Adresatami są również osoby z różnego rodzaju schorzeniami, których wynikiem jest  niepełnosprawność o różnym stopniu zaawansowania kończyn górnych i dolnych. Do grona potencjalnych odbiorców zaliczam również osoby o niskim wzroście i w podeszłym wieku. Kuchnia, obok łazienki, to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Dobra organizacja tych pomieszczeń zarówno pod względem małej architektury jak i akcesoriów sprawia, iż korzystanie z nich jest przyjemne i ma pozytywny wpływ na samopoczucie psychofizyczne. Niestety, w przeciwieństwie do łazienek przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, kuchnia pod każdym względem została zapomniana. W rzeczywistości wyposażona w standardowe meble kuchenne dostępne na rynku jest nie ergonomiczna dla wyżej wymienionych osób. Problem ten zrodziła niejasna sytuacja prawna, która regulowałaby zasady współfinansowania przez Państwo tych pomieszczeń tak jak ma to miejsce w przypadku łazienek.























Impulsem, bodźcem w podjęciu decyzji o ukierunkowaniu projektu była kampania reklamy społecznej: „niepełnosprawni– pełnosprawni w pracy”. Kampania trwała od czerwca do września 2007 roku i była prezentowana za pomocą środków masowego przekazu (radio, telewizja, prasa, billboardy).



















Ja jako projektant, bardzo chciałbym aby takie meble zaistniały w polskim przemyśle meblowym. Niestety wdrożenie ich na rynek, przy współpracy z partnerami (fabryki mebli),   sprawia mi  wiele kłopotów. Staram się o to od dwóch lat. Niestety nadal nic. Problemem nie jest tu technologia ani nic związanego z produkcją czy dystrybucją. Problemem nie stanowią  nawet pieniądze jakie potrzebne są fabryce na przeprowadzenie inwestycji. Problem tkwi w sprzedaży. Po mimo, że w Polsce mamy ogromnie dużo osób niepełnosprawnych ruchowo to zainteresowanie jest stosunkowo małe. 
Po prostu potrzebne jest aby osoby niepełnosprawne zainteresowały się tą sprawą i wyrażały swoje opinie o tym czy takie kuchnie powinny byc ogólnodostępne czy nie. 

Zastanówcie się przez chwilkę i zagłosujcie, wyraźcie swoją opinię.


Im ich będzie więcej tym lepiej będę mógł działac na rzecz tej idei.



 

1 komentarz: